Wady zgryzu u dzieci i dorosłych

Według rozmaitych statystyk, wady zgryzu o różnym nasileniu oraz przyczynach dotyczą nawet około 60% populacji. Niestety, jedynie niewielki odsetek pacjentów z wadami zgryzu zgłasza się do ortodontów celem podjęcia leczenia. Tymczasem nieleczone wady zgryzu mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla całego organizmu.

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, która zaburza czynności jamy ustnej – może np. powodować zniekształcenie mowy, trudności w oddychaniu, czy jedzeniu. Przejawia się w dzieciństwie i już wtedy powinno się podjąć kroki zaradcze, by zapobiec późniejszym komplikacjom. Wiele wad zgryzu udaje się zniwelować lub znacznie skorygować.

Według naukowców, wady zgryzu są w większości przypadków dziedziczne. Oznacza to, że jeżeli z tego typu problemami borykali się rodzice, to pojawia się większe lub mniejsze ryzyko, że dotkną one także dzieci. Oczywiście istnieje jednak szereg chorób oraz szkodliwych nawyków, które mogą przyczyniać się do powstawania wad zgryzu. Zaliczają się do nich m.in. rozszczep podniebienia lub wargi, przedłużone karmienie butelką oraz zbyt długie stosowanie smoczka, ssanie kciuka, urazy mechaniczne skutkujące nieprawidłowym urazem szczęki, a także guzy jamy ustnej lub szczęki.

zgryz

Rodzaje wad zgryzu

 • Tyłozgryz – najczęściej występująca wada zgryzu, stanowiąca ok. 70% wszystkich wad. Dolny łuk zębowy jest cofnięty względem górnego, przy czym zęby przednie nie stykają się. W nasilonej postaci górne siekacze mogą być pochylone w stronę górnej wargi, a twarz zniekształcona poprzez cofnięcie żuchwyi i opadnięcie kącików ust. Wymowa głosek s, z, c, dz, z powodu rozsunięcia zębów, przypomina ś, ź, ć, dź.

 • Zgryz głęboki – górne zęby zachodzą bardzo głęboko na zęby dolne, przykrywają 2/3 ich wysokości. Powoduje to, że twarz traci symetrię przez skrócenie dolnego odcinka. Tak ułożone zęby nadmiernie się ścierają, dlatego trzeba bezwzględnie korygować tę wadę, żeby zminimalizować problemy dentystyczne, choroby dziąseł i przyzębia. W tej wadzie zgryzu także występuje zniekształcenie głosek dentalizowanych.

 • Przodozgryz – dolny łuk zębowy zachodzi na górny. W rysach twarzy widoczne jest wysunięcie do przodu bródki i dolnej wargi. Powstaje wrażenie groźnego wyrazu twarzy.

 • Zgryz krzyżowy – zęby dolne zachodzą na zęby górne na niektórych odcinkach lub w całym łuku zębowym

 • Zgryz otwarty – zęby nie stykają się ze sobą w ogóle. Prześwit, który powstaje, nazywa się szparą niedogryzową. Ta wada zgryzu bardzo utrudnią ogryzanie kęsów pokarmu oraz żucie, a także poprawną wymowę – zwłaszcza spółgłosek przedniojęzykowo zębowych (t, d, s, z, dz, c, n, ł). Zgryz otwarty powoduje wydłużenie twarzy, niedorozwój szczęki, obniżone napięcie mięśni warg i języka oraz mięśni żujących, wysokie podniebienie, tzw. podniebienie gotyckie.

 • Stłoczenia – zbyt duże zęby w stosunku do zębodołów. Ponieważ w szczęce i w żuchwie nie ma dla nich miejsca, wyrastają poobracane, pod niewłaściwym kątem, w nieodpowiednich miejscach (efekt bałaganu)


Wady zgryzu i ich konsekwencje u dzieci

Wady zgryzu diagnozuje się u ponad połowy dzieci w wieku 7-18 lat. Mogą one wynikać z nieprawidłowości w obrębie budowy i położenia względem siebie kości szczęki i żuchwy lub z zaburzonego układu łuków zębowych. Często wada zgryzu jest cechą wrodzoną, wynikającą z czynników dziedzicznych lub ze środowiska zewnętrznego, które działa na płód przez organizm matki, jak niektóre leki czy witaminy. Bywa i tak, że dziecko może sobie "popsuć" zgryz złymi nawykami, jak np. uporczywe ssanie kciuka.

Przyczyny rozwoju wad zgryzu

Wśród czynników, które prowadzą do utworzenia się wady zgryzu znajdują się:

 • poród kleszczowy, twarzyczkowy

 • nieprawidłowe układanie dziecka do snu - główka i szyja, podczas spania na boku, powinny być na delikatnym podwyższeniu

 • nieprawidłowe przystawianie do piersi, czy karmienie butelką (zarówno pierś, jak i butelka powinny być podawane pod kątem 45 st., - niektórzy rodzice karmią dziecko leżące płasko na plecach, co wywołuje i utrwala tyłozgryz, gdyż dziecku opada żuchwa)

 • ssanie kciuka lub źle skonstruowanego smoczka

 • ssanie warg i policzków

 • ciągłe nadgryzanie różnych przedmiotów, np. kredek, ołówków

 • oddychanie przez usta (tzw. trzeci migdał)

 • zgrzytanie zębami (bruksizm)

Nieleczone wady zgryzu mogą mieć bardzo poważne konsekwencje zwłaszcza u dzieci. W pierwszej kolejności prowadzą one do uszkodzenia zębów stałych, ich szybszego ścierania, a niekiedy nawet problemów z ich prawidłowym wyrastaniem. Wady zgryzu utrudniają, a czasem uniemożliwiają właściwą higienę zębów, przez co są one narażone na próchnicę, choroby dziąseł, a także schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych. U dzieci z nieleczonymi wadami zgryzu pojawiają się problemy z wymową, nieestetyczny wyraz twarzy, a w skrajnych przypadkach – kłopoty z żuciem i gryzieniem, co może powodować choroby układu pokarmowego.

Wady zgryzu u dorosłych

U dorosłych, podobnie jak u dzieci, różne wady zgryzu powodują różne następstwa, często rozłożone w czasie. Stłoczenie zębów znacznie utrudnia ich oczyszczanie, co sprzyja szybkiemu rozwojowi próchnicy oraz odkładaniu się kamienia nazębnego, co z kolei może być pierwszą przyczyną parodontozy. Niewłaściwie ułożone zęby szybciej się ścierają, łatwiej się ułamują oraz kruszą. Dodatkowo, prowadzą one do obniżenia wysokości zwarcia, a w konsekwencji – nadają twarzy starszego wyglądu i mogą powodować bóle żuchwowo-skroniowe.

Oczywiście w każdym przypadku nieleczone wady zgryzu mogą powodować kompleksy i zaniżoną samoocenę. Piękny uśmiech dodaje pewności siebie, a to przekłada się na sukcesy zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Współczesna ortodoncja umożliwia leczenie wad zgryzu u pacjentów w każdym wieku, choć oczywiście wady wykryte stosunkowo wcześnie są najłatwiejsze do usunięcia. Pacjenci mają do wyboru wiele nowoczesnych aparatów ortodontycznych, które gwarantują zadowalające rezultaty. Dlatego też z rozpoczęciem leczenia nie warto zwlekać!


Ortodoncja w ALLDENTAL

Ilość dostępnych możliwości w zakresie korekcji wad zgryzu jest naprawdę duża. No i oczywiście pojawia się pytanie, co wybrać? 

Poniżej znajdziecie krótkie zestawienie, zapraszamy też do zapoznania się z bardziej szczegółowymi informacjami, dotyczącymi poszczególnych systemów ortodontycznych.

aparaty_2

W ostatecznej decyzji pomoże z pewnością nasz specjalista lek. MAGDALENA DRWIĘGA, ale warto przyjść na pierwszą wizytę, mając rozeznanie dostępnych opcji. Zapraszamy do lektury i rejestracji 

fb_ortodonta

Rejestracja pod numerem tel. +48 18 265 74 88 lub przez e-rejestrację - https://er.allmedica.pl/
_______________________
https://alldental.pl/oferta/specjalizacje/ortodoncja-1

logo_qr


Wróć do sekcji: Aktualności